Proteesimine

Hammaste asendamiseks või kujundamiseks proteesidega on mitmeid võimalusi:

Suust mitte-eemaldadavad hambaproteesid

Hambakroon

Suures ulatuses lagunenud hammas tuleb taastada krooniga, et tagada selle tugevus mälumisel ja vastupidavus kulumisel. Hambakroon toestab säilinud hamba kudet ja vähendab selle murdumise ohtu.

Meie kasutame kroonide valmistamiseks enamasti keraamilisi materjale ja valmistame kroonid kliinikus kohapeal, kasutades selleks Cerec CAD/CAM süsteemi. Loe lähemalt “Keraamilised hambakroonid ja täidised“.

Laminaat

Laminaat on õhuke, keraamilisest materjalist kate hamba välispinnal, mis muudab naeratuse kaunimaks, säravamaks ja ühtlasemaks.

Laminaadiga võib katta hamba, mis on:
 • värvunud, näiteks mõne ravimi tarvitamise tagajärjel
 • pragunenud
 • ebaühtlase kuju või välimusega jne.

Tihti on otstarbekas katta mitu kõrvuti asetsevat hammast, kuna siis õnnestub laminaadi värvi valik paremini ja ka kujult on hambarida ühtlasem.

Soovitav on panna laminaadid hammastele, millele ei ole tehtud juureravi. Ravitud juurega hambad on näidustatud kroonida.

Valmistame laminaate kliinikus kohapeal , kasutades Cerec CAD / CAM süsteemi. Loe lähemalt “Keraamilised kroonid ja täidised“.

Sild

Sild on puuduva hamba või hammaste asendamiseks mõeldud suust mitte-eemaldatav konstruktsioon.

Puuduva hamba kõrval olevad naaberhambad lihvitakse ja kaetakse kroonidega, mille külge kinnitub omakorda puuduolev tehishammas. Kui naaberhambad on terved, siis puuduolevat hammast on mõistlikum asendada implantaadiga, millele kinnitub kroon.

Erijuhtudel võib puuduolevat hammast asendad ka eemaldatava proteesiga.

Keraamiline täidis e. panus

Panus e. keraamiline täidis või inlay või onlay on üksiku, valdavalt laboris valmistatud, hamba anatoomiat täielikult taastav keraamiline täidis, mille välimus asetatuna hambasse on täiesti sarnane oma hamba kujule ja värvile.

Meie valmistame panuseid kliinikus kohapeal kasutades selleks Cerec CAD/CAM süsteemi. Loe lähemalt “Keraamilised kroonid ja täidised“.

Tihvtkönt

Kui hamba krooni osa on väga lagunenud ja selle taastamiseks ei ole piisavalt oma hamba kudet, ei saa teha tehiskrooni ilma juurekanalisse paigaldatud tihvtita, mille ülesanne on tehiskrooni fikseerimine ja toetamine. Tihvtkönt võib olla metallist, keraamikast või fiibermaterjalist.

Suust eemaldatavad hambaproteesid

Plaatprotees

Plaatprotees on plastmassist valmistatud protees, mille paremaks suus püsimiseks kasutatakse metallist klambreid.

Plaatproteesi kasutatakse ajutise lahendusena puuduoleva hamba asendamiseks, kuid ei ole mõeldud pikaajaliseks kasutamiseks, sest mõju olemasolevatele hammastele ja igemetele ei ole hea. Proteesiklamber ümber oma hamba kahjustab pideva liikumise tõttu selle kudet. Plaatprotees nõuab patsiendilt perioodilist arstikülastust kontrollimaks selle olukorda.

Tavaliselt muutub suu olukord plaatproteesi kandes  3-5 aastaga sedavõrd, et on vaja teha uus protees.

Büügelprotees

Büügelprotees on metallkarkassiga ja plastmassist baasisega protees, mille fikseerimiseks olemasolevate hammaste külge on tehtud täpsed metallist klambrid – lebamid.
Metallkarkass annab proteesile tugevuse ja seetõttu on büügelprotees, võrreldes plaatproteesiga, väiksem ja õhem ning kasutamine mugavam.

Büügelproteesi kasutatakse juhtudel, kui ei saa valmistada sildproteesi või asetada implantaati.

Totaalprotees

Täisprotees on lahenduseks täieliku hammaste kaotuse korral. Tänapäeva materjalid ja valmistamistehnika võimaldavad valmistada vastupidavaid ja kauneid proteese.

Kombineeritud hambaproteesid

Kombineeritud protees ühendab endas nii suust eemaldatavat kui ka suhu fikseeritud osa. Konstruktsioon tagab suust eemaldatavale proteesiosale parema püsivuse.

Kombineeritud proteesidele on mitmeid lahendusi:
 1. Lukkudega fikseeritud protees
  Patsiendi allesjäänus hambad kroonitakse ja viimaste külge tehakse nn. lukud. Eemaldatava proteesiosa külge tehakse luku vastused, mis fikseerivad eemaldatava osa kroonide külge. Sellist lahendust on patsiendil enamasti väga mugav kasutada.
 2. Teleskoopkroonid
  Selle lahenduse puhul kinnituvad suust eemaldataval proteesiosal olevad kroonid hammaste peal olevate väiksemate kroonide peale.
 3. Juurelukkudega fikseeritud protees
  Patsiendi ravitud juurekanalitesse valmistatakse kinnituselemendid nn. juurelukud ja nende külge kinnitub suust eemaldatav protees.
 4. Implantaatidele kinnituv protees
  Kui patsient on kaotanud kõik hambad, siis on implantaatidele kinnituv totaalprotees väga hea lahendus. Valida saab kas suust eemaldatava või mitte-eemaldatava totaalproteesi lahenduse vahel.

 

Registreeru vastuvõtule