Artikkel “Zirci tooted aitavad luua süsteemsust ja võita hinnalist tööaega”

Artkkel ajakirja “Hammas” 2018. aasta augusti numbris.

USA firma Zirc pakub innovatiivseid tooteid hõlbustamaks hambaraviinstrumentide ja -materjalide kasutamist, steriliseerimist ja hoiustamist. Värvikoodide abil on võimalik luua mugav ja toimiv süsteem, mis muudab igapäevase sterilisatsiooni- ja hambaravitöö tõhusamaks. Põgusa ülevaate Zirci toodetest annab Ortostuudio tegevjuht Karin Aarniste ja oma kogemust nende kasutamisel jagab Viimsis asuva Lumen Hambakliiniku juhataja dr Merike Immato.


Zirc hambaravi tarvikud ja instrumendid aitavad luua süsteemsust ja võita aega
Mida kujutavad endast Zirci tooted?
Karin: Zirc pakub mitmesuguseid hambaraviks vajalikke tarvikuid ja instrumente, nagu näiteks kandikuid, suupeegleid, kassette, puurialuseid, protseduuride karpe jne. Tooted annavad palju võimalusi, kuidas luua endale kõige käepärasem ja loogilisem viis oma tööd lihtsamaks teha. Zirci tooteid iseloomustab kvaliteetne materjal, mugavus ja kasutajasõbralikkus.
Erilisus seisneb selles, et toodete värvivalik on väga lai – pastelsetest toonidest kuni neoonvärvideni. Just nimelt värvide ja koodide abil on võimalik luua lihtne ja toimiv süsteem, tänu millele saavad assistendid ja arstid ennast kiiresti tööprotsessi integreerida. Värvikoodid on tõhusaimaks viisiks töö korraldamisel, protseduuride  ettevalmistamisel ja läbiviimisel ning segaduse vähendamisel. Ühtlasi pakuvad ärvikoodid kiiret teavet, ilma et peaks silte lugema või materjale sorteerima.

Kellele on tooted mõeldud?
Karin: Tooted on mõeldud eelkõige arstide ja assistentide töö lihtsustamiseks. Assistendi  seisukohast on oluline, et tänu Zirci toodetele on võimalik luua süsteem, mida on mugav, kiire ja lihtne hallata. Arstile on vajalik, et assistent saaks vajalikud toimingud tehtud võimalikult kiiresti. Tegutsemaks süsteemselt ja saamaks head ülevaadet instrumentidest ja vahenditest, on Zirci tooted suureks abiks nii suurematele kui väiksematele kliinikutele. Ka üksi töötavatele arstidele on need tooted abiks, sest  instrumendid ja materjalid saab jaotada suurtesse karpidesse protseduuride kaupa.

Millistest materjalidest on Zirci tooted?
Karin: Kõik Zirci tooted on kõrge kvaliteediga vastupidavast plastikust, millel on väga pikk eluiga. Kandikute ja karpide pinnad on iseõlituvad, tänu sellele ei imendu plekid ja vedelikud sinna kergesti sisse. Ühtlasi on nad segatud antibakteriaalse ainega ja nõuetele vastavad. Tooteid on turvaline kasutada, sest kandikute, osade karpide ja kassettide põhja peal on silikoonist nupud, mis takistavad libisemist. Ühtlasi on kandikute ja karpide kaaned turvaliselt külgmiste lukkude abil suletavad. Juhul, kui kandik peaks käest  kukkuma, ei lenda instrumendid laiali ja vedelikud ei pääse välja. Paljude hambaarstide poolt armastatud Zirc Crystal HD peeglid on samuti pisut erilised. Eelkõige on need asendamatud arstidele, kes töötavad mikroskoobiga või prismaatiliste luupidega. Peegleid on valikus väga mitmeid – klassikalised roostevabast terasest peeglipead, spetsiaalse antibakteriaalse plastikuga kaetud peeglipead ja koos varrega peeglid. Kõige tähtsam on siiski peeglipind, mis muudab toote eriti väärtuslikuks ja kasutajasõbralikuks. Nimelt on peeglipinnale kantud pulbermeetodil 75 kihti. Tänu sellele ei toimu värvide moonutamist. Samuti muudavad kihid peegli väga kirkaks, võimaldades näha pisidetaile paremini.

Lumen Hambakliinik on Eestis üks esimesi, kus on Zirci toodete abil loodud terviklik ja lihtne süsteem, hõlbustamaks igapäevast sterilisatsiooni- ja hambaravitööd.

Kuidas avastasite need tooted ja kuidas toimus nende kasutuselevõtt?
Merike: Olin Zirci toodetest kuulnud juba enne, kui neid hakati Eestisse tooma. Tänu headele koostööpartneritele Ortostuudiost sain mõned aastad hiljem toodetega lähemalt tuttavaks. Ma ei ole kindlasti kõnealuses teemas suur “õpetaja ja teadja”, kuid kuna olime parasjagu avamas uut kliinikut, tuli hakata mõtlema, kuidas luua töösõbralik ja tänapäevastele nõuetele vastav süsteem ja keskkond. Kaalusime pikka aega Zirci toodete soetamist. Välimuselt on need silmailu pakkuvad – ilusad ja värvilised, ent soovisime olla  kindlad, et neil on ka funktsioon olemas. Mõtlesime, et miks mitte kasutada võimalust proovida midagi uut, mis on hiljaaegu Eesti turule tulnud. Lähtuvalt nendest toodetest said paika pandud ka näiteks uue kliiniku kappide ja sahtlite mõõdud.

Kord ja süsteem on igas ettevõttes vajalik – eelkõige hambaravis, kus igapäevases töös  kasutatakse palju erinevaid vahendeid ja tarvikuid (sh väga väikeseid). Minu hinnangul võimaldavad Zirci tooted vajalikku süsteemsust luua.

Mida tuleb arvesse võtta uute toodete soetamisel?
Merike: Toodete kasutusele võtmine võtab aega ja nõuab pühendumist. Tuleb luua läbimõeldud süsteem, mis hiljem toimiks ja seejärel koolitada töötajad. Ka meie tegeleme veel osaliselt sellega. Algul võib tunduda rahaline väljaminek suur, ent ajapikku tasub see ära – kasvõi instrumentide hoiuvõimaluste näol, tänu millele on nende eluiga pikem.

Mida pidada silmas süsteemi loomisel?
Merike: Ma ei ole tahtnud töötajatele ette anda, kuidas süsteem luua tuleks. Pigem on minu  sooviks olnud koos mõelda ja personali seisukohti arvestada, et tööprotsessid  oleksid efektiivsed ja mugavad. Funktsionaalsed kandikud, millel on hästi suletavad  kaaned, instrumentide kassetid või eri protseduuride jaoks kohandatud suuremad karbid  on head ja turvalised. Kogu sterilisatsiooniprotsess on oluline osa hambaraviteenusest ja siinkohal aitab hästi läbimõeldud “instrumentide teekond” või hoiustamine sellele  kaasa. Algab kõik aga sterilistatsiooniruumi jagamisest nn mustaks ja puhtaks pooleks.

Millest lähtuti toodete värvivalikul?
Merike: Värvivaliku puhul lähtusime sellest, et kõik tarvikud, mis on kabinetis nähtaval  kohal, oleksid mahedamates toonides. Põhjus on lihtne – kuna kandik on pidevalt arsti  silme all, siis erksad värvid väsitaksid liialt silmi. Seetõttu valisime beeži ja maheda sinise.  Kõik muu – kassetid, karbid jne – mis on sahtlites ja kappides peidus, on värvilised.

Millised on Zirci toodete kasutamise suurimad eelised?
Merike: Suurimaks eeliseks on aeg, mis on hambaravis kallis ja seda hakatakse järjest  enam mõistma ka meil. Näiteks kui assistendid panevad instrumente ultrahelivanni või  pesurisse, siis asetavad nad vahendid juba kassetti valmis. Sama kassett liigub edasi  pakendisse ja pakendiga autoklaavi. Sealt edasi tõstetakse instrument juba ettenähtud  sahtlisse. See on tohutu aja kokkuhoid. Usun, et Zirci tooted aitavad tänapäevasele sterilisatsiooniprotsessile palju kaasa. Varem pidime instrumente asetama  autoklaavi restidele ükshaaval nii, et nad ei puutuks teineteisega kokku. Praegu aga on igal  instrumendil n-ö oma pesa. Ühtlasi võib neid kassette komplekteerida erinevalt –  kandiku järgi, protseduuri järgi jne.

Küsitles Britta Sepp